Doktor yazısı nasıl okunur?

Her insanın merak ettiği konu olan “Bu doktor yazısı nasıl okunur arkadaş?” sorusunun cevabı biraz uğraştırıcı olsa da bazı pratik çözümlerle kolay bir şekilde çözülebilir. Aslında doktorlar da sizden farkı olmayan insanlar… Ancak eğitim hayatı süresinde çoğu tıp öğrencisine not almaktan gına gelmiş olacak ki artık kendilerine ait alfabe üretmeye başlamışlar.

Yeni üretilen alfabe her insan için anlaşılır değildir. Nasıl ki Latin harflerini bilen bir insan farklı bir alfabe türüyle karşılaştığı zaman ilk başta bocalama yaşıyorsa doktor alfabesini de aynı bu biçimde düşünebilirsiniz. Aslına bakacak olursak yazının okunamamasındaki suç size ilaç yazan doktorda değil. Doktor unvanına sahip olan bir kişi hastasına ilaç yazarken oldukça çabuk hareket etmek zorunda olduğu için kısa kısa derdini ilaç veren kişiye yani eczacıya anlatacak kadar belli etmesi onlar için yeterli görülür. Tabi sadece bu kısaltmalar bizim okumamıza engel olan durum değil. Tıbbi terimler de bu soruna yıldızlı pekiyi ile dahil olan bir diğer etmen.

Doktor Yazısı Bulunan Reçete Nasıl Okunur?

Bir reçete okumada profesyonele yakın bir başarı göstermek istiyorsanız öncelikle okuduğunuz belgeyi tanımalısınız. Burda tanımaktan kastımız “Bir reçetede ne gibi bölümler yer alır?” ve “Bu bölümlerin içerikleri nelerdir?” sorularına yanıt aramanız gerekiyor.

Doktorlar reçete üzerinde öncelikle kendilerine birkaç bilgi yazar daha sonra da hastanın bazı bilgilerini içeren kısımları doldurduktan sonra en işkenceli kısıma gelirler. İlaçlar listesi…

Bu liste duruma göre alabildiğince uzar duruma göre de çok kısa bir yer kaplar. Ancak o ilaç isimleri kısa bir yer kaplasa da sizin için o ilaçları anlamak oldukça uzun vakitler alabilir. Sizden ricamız çok da zorlamaya gerek yok. En iyisi siz bir bilene danışın..

Bir reçetenin yazılmasının amacı siz ilaç alırken ilacı verecek olan sorumlu kişinin neye dayanarak bu ilaçları vereceğini belirten notlar yazmaktır. Ancak bu durum bazen eczacılar için de zorlanma seviyelerinde olabiliyor. Doktor reçetesini bir imza sayfası gibi düşünün. Her insanın attığı imza açık ve anlaşılır değildir. Hatta bazen insanlar oldukça özenerek imza atarken bazen de aceleyle karman çorman ilkokul 1 öğrencisi gibi bir şekil karalayıp bırakabilirler. Haliyle bu da bazen sorunlara sebep olabilir.

Doktorlar okul döneminde çok yazı yazdıkları için mi yoksa çok fazla hasta baktıkları için mi bu şekilde özenerek(!) yazıyorlar büyük bir tez konusu olma yolunda ilerliyor. Doktorluk mesleği günümüzde en kutsal mesleklerden biri olarak görülüyor. Haliyle bu kutsal mesleğin yazısı da oldukça kutsal oluyor. Bazı doktorların yazdığı bir yazı öyle okunaksız bir biçimde oluyor ki yazan kişi bile yazdığı yazıyı sonradan okumakta güçlük çekiyor. Doktor kişiler yazısı güzel olsa bile bazı meslektaşlarına özenip yazısını onlara benzetmeye çalışıyor. Üzüm üzüme baka baka kararır sözünün de doğruluğunu buradan tecrübe etmiş oluyoruz. ?

doktor-alfabesi

0 Yorum

Bize Ulaşın

En kısa sürede geri dönüş yapacağımıza emin olabilirsiniz. Sizi burada görmek çok güzel. :)

Gönderiliyor

©2018 İnfopik Akademi

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account