İstanbul şehir içi ulaşımı üniversiteliye daha zor

İstanbul şehir içi ulaşımı oldukça zordur. Sabahları araç trafiği öğleden sonra kamyon, otobüs derken bazen günün yarısı yollarda geçiyor. Bu durum eğer öğrenciyseniz daha da zor oluyor. İstanbul gibi büyük şehirlerde yolların kalabalık olması sebebiyle eğer varsa raylı sistemler en çok tercih edilen ulaşım aracı olarak kullanılıyor.

İstanbul’daki trafik sorununun bir türlü çözelememesinden dolayı alternatif bir çok noktaya metro, tren ya da tramvay gibi çeşitli araçlar kazandırılmaya devam ediyor. Avrupa yakasında oluşan trafiği azaltmak adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Havaray projesine imza atacak.

Havaray ile İstanbul Şehir İçi Ulaşımı Rahatlayacak

Şehrin büyük çoğunluğunu raylı sistemle donatmak isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2019 yılının sonrasında bu projesinin gerçekleşeceğini söylüyor. Sefaköy-Başakşehir arasında kurulacak havaray sistemi ile İstanbul trafiğini daha da rahatlatmak isteniyor. 20 kilometre uzunluğunda olacak yeni raylı sistem taşıtının 720 günde bitirilmesi planlanıyor.

İstanbul’un kronik sorunu olan trafiği rahatlatmak adına yapılacak olan bir diğer proje ise Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme arasına Marmaray tarzı bir metro hattı getirilecek. Marmaray projesinin hayata geçirilmesine rağmen hâlâ artan bir trafik var. Toplu taşıma araçlarına 65 yaş ve üstü kişilerin de ücretsiz binme özgürlüğünün getirilmesinin ardından artık ulaşım çile haline geldi.

Her ne kadar raylı sistem getirilse de yaşlı nüfusun fazla olmasından kaynaklı hem kara taşıtlarında hem de raylı sistemler üzerinde sabah akşam sürekli bir kalabalık var. Yaşlılara verilen güzel bir hizmet olsa da ücretsiz ulaşım Türk insanında gereksiz zamanlarda bile dolaşmaya sevk ediyor. Hâl böyle olunca da öğrenci her an her yerde sıkıntıya yaşamaya mahkum kalıyor.

0 Yorum

Bize Ulaşın

En kısa sürede geri dönüş yapacağımıza emin olabilirsiniz. Sizi burada görmek çok güzel. :)

Gönderiliyor

©2018 İnfopik Akademi

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account